EL BECERİLERİ ÇALIŞMALARI


Hayal güçlerini ve duygusal zekalarını geliştirecek kendi oyuncaklarını üreten,  objelere anlam katan, geri dönüşüm sağlayan keyifli vakit geçirecek hem de el becerilerini kullanarak üretmenin tadına varabilecek çalışmalar yapılmaktadır.

Her türlü organik malzemenin  kullanıldığı bu çalışmalarda, duyusal ve deneyimsel öğrenmeyi elde etmektedirler. Çalışmalarını yaparken sınıf içerisinde  kullanılan teknikler çocukların ince ve kaba  psikomotor becerilerine çok büyük katkı sağlamaktadır.

Bu çalışmalarla çocuklarımız sorumluluk alma, üretme, bir işe başlayıp o işi bitirme, paylaşma, bir ürün ortaya koyma gibi özelliller   kazanmaktadırlar.

Çocuklar, biraz eğlence için el işleri yapmaya ve yaratıcılık geliştirmek için sanat işleriyle uğraşmaya bayılırlar!

 

Çifte koordinasyon:Boyama, çizme, kesme gibi beceriler çocuğunuzun iki elini de kullanmasını gerektiren becerilerdir. Bu becerinin zamanında gelişmesi demek, çocuğun büyüme sürecinde başka diğer işlere de çabuk şekilde adapte olması demek olacak. Örneğin; yazı yazma, bağcıklarını bağlamak, vs…

 

İnce motor becerilerin koordinasyonu:Şekiller çizebilmek, kalıp kesebilmek, el yazısı yazabilmek gibi becerileri layıkıyla yapabilmek için çocuğunuzun ince motor koordinasyonuna sahip olması gerekir. Bu beceriyle de çocuğunuz, kıyafet giymek, kendi kendine yemek yiyebilmek gibi başka becerileri yapabilecek demektir.

 

Öz denetim: Bir şeyi ıslattıysanız ve kurutmanız gerekiyorsa, ne lazım, beklemek. Bu tecrübe çocuğunuzda beklemek, kendini kontrol etmek ve sabır gibi kavramların güçlenmesini sağlayacak. Ayrıca, işler her zaman umduğumuz gibi gitmeyebilir. El işleri çocuğunuz için esnekliği de sağlayacaktır. Hem yaratıcılıkta hiçbir zaman doğru ya da yanlış fikir diye bir şey yoktur. 

El becerileri ve sanat ekinlikleri, çocuğunuzun yaratıcı düşünebilmesini , geçmişle gelecek arasında bağ kurabilmesine yardımcı olur.

Çocuğumuzun bilinçli ve aklıselim bir birey olmasını sağlamaktadır. Ayrıca çocuğunuzun sosyal bir birey olmasını sağlar. 

Bu etkinliklere katılım, çocuğumuzun el becerisi gerektiren işlerde başarılı olmasını sağladığı gibi, çocuğun zihinsel anlamda  gelişim sürecini hızlandırır. 

Bu çalışmalarla çocuğunuzun kendi yeteneklerini keşfedebilmesini, kendini rahatlıkla ifade edebilmesine yardımcı olur. Böylece  her daim gelişime açık bir birey olarak yetişmesini sağlayacaktır.